אלכוהול בהריון, עישון, סמים ותרופות: מה חשוב לדעת?

בריאותה של האם בתקופת ההריון משפיעה על התפתחות העובר. פעילויות כגון דיאטה, עישון בהריון, שתיית אלכוהול בהריון ועוד - משפיעים על התפתחות העובר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אלכוהול בהריון

תקופת ההריון היא תקופה רגישה מאוד, לכן מומלץ להימנע לחלוטין משתיית אלכוהול בהריון, עישון ונטילת תרופות שלא לפי המלצת רופא. אלכוהול, נטילת תרופות, סמים ועישון בהריון משפיעים לרעה על קצב גדילת העובר. חשוב מאוד להקפיד על תזונת האם, לקחת תוספי תזונה כמו חומצה פולית, לשמור על קצב עליה במשקל תקין, ועוד. בנוסף, רצוי להתייעץ עם רופאך לפני כל הליך רפואי לא שיגרתי שעלייך לעבור בתקופת ההריון כגון צילומי רנטגן, או ניתוחים.

עישון סיגריות בהריון

העישון בתקופת ההריון עלול להשפיע על התפתחות ריאות העובר ולגרום לבעיות נשימה לתינוק מיד עם היוולדו ולאורך תקופת גדילתו. מחקרים מראים עליה משמעותית בתמותה עוברית לפני הלידה. תינוקות לאמהות מעשנות או אבות מעשנים שהאם היא מעשנת פסיבית (כלומר שואפת את עשן הסיגריות בסביבת בעלה), נוטים לסבול מאסטמה וברונכית לאורך שנים. מחלות אלו (אסטמה וברונכית) יידרשו תשומת לב וטיפולים מיוחדים, משפיעות על התפתחות התינוק וגורמות להשלכות ארוכות טווח.

 נשים הרות מעשנות עלולות להעביר חומר מסרטן לעובריהן. ממחקר שנערך במרכז לחקר הסרטן באוניברסיטת מינסוטה שבארה"ב נמצא ב 71 אחוז מהילודים שנבדקו חומר מסרטן ייחודי לטבק, חומר שלא נמצא בילודים שאימותיהם לא מעשנות. מחקר אחר מזהיר כי חשיפה כבדה לעשן סיגריות עלולה לזרז מקרי מוות בעריסה אצל תינוקות רגישים.

שתיית יין בהריון ושתיית אלכוהול בהריון בכלל

שתית אלכוהול בהריון במינון גבוהה – Heavy Drinking יגרמו ללידת תינוק במצב הנקרא FAS – Fetal Alcohol Syndrome. מצב זה עלול להשפיע על התפתחות המוח, לגרום לפיגור שכלי, פיגור בגדילה, ולפגיעה במערכת העצבים המרכזית. כמו כן עלולה שתית אלכוהול לגרום למומים קשים כגון ראש קטן, פגיעה במבנה העצמות, מומים בלב, ובאופן כללי על תהליכי הגדילה והתפתחות של העובר.

שימוש בסמים בהריון

הסכנות לעובר ולאם המשתמשת בסמים בהריון הנן רבות ומגוונות. סמים בהריון נספגים דרך השליה ופוגעים בכרומוזומים של העובר, גורמים למומים מולדים, משפיעים על התפתחות מערכת העצבים, יוצרים בעיות נוירולוגיות כגון ראש קטן עם סיבוכים של קשיי למידה בעתיד, וקשיים ביכולת מוטורית. כמו כן יתכנו השפעות לרעה על הנשימה והראיה, סיכון ללידה מוקדמת, ולזיהומי Aids/HIV.

עישון סמים קלים עד שימוש בסמים קשים איננה פעילות בריאה, וכל שכן בתקופת ההריון. תינוקות שנולדו לאמהות מעשנות סובלים ממשקל לידה נמוך, וסיבוכים לאחר הלידה כמו SIDS – סינדרום המוות בעריסה. תינוקות לאמהות מכורות, נולדים עם תסמונת גמילה קשה וסיכוייהם להישאר בחיים נמוך.

נטילת תרופות בהריון

קיימות תרופות שמותר לקחת בתקופת ההריון ותרופות שאסור לקחת בתקופה זו. תרופות האסורות במהלך בהריון, ונלקחו בתקופה זו, עלולות לגרום למומים במהלך התפתחות העובר. לכן כל תרופה שברצון האם ליטול, עליה להיוועץ תחילה עם רופא.

מרכז טרטולוגי – מרכזי מידע לתרופות

קיים בישראל מרכז מידע ארצי לתרופות אשר בו ניתן לברר אילו תרופות מותר לקחת בתקופת ההריון. ניתן לפנות אליו לקבלת מידע בטלפון 08-9779309. ייעוץ טרטולוגי יכול לעזור לנשים לדעת אם מותר לקחת להן תרופה, לא משנה מהי (נורופון בהריון, דקסמול בהריון, סטרפסילס בהריון, ציפרלקס בהריון, אופטלגין בהריון או כל תרופה אחרת, פשוט להתקשר ולבדוק).

מקור מידע נוסף הינו "שירות למידע טרטולוגי" במרכז הרפואי רבין, בטלפונים: 03-9377474, 03-9220068, 03-9376911.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים

דיאטה

מהי דיאטה בהתאמה אישית?

האם כל דיאטה מתאימה לכם? סביר להניח שלא. דיאטה בהתאמה אישית היא דיאטה טבעית, המותאמת לכל אדם, לצרכיו ולגופו. בואו להרכיב דיאטה אישית עם תפריט דיאטה אישי מנצח

קרא עוד »

המוצרים שלנו

טיפטופ סופר

טיפטופ - משיער דליל לשיער מלא ובריא...

פיטלס

FITLESS - פיטלס תוסף תזונה לדיאטה טבעית...

ונוסיל

פורמולת צמחי מרפא להגברת החשק המיני לנשים...

ויפאליס כוח גברא

תוסף תזונה טבעי לגבר באישור משרד הבריאות...